2011. január 19., szerda

Fél méteren múlt

Lawrie Smith befut a 6. helyen a 6. futamban
A képen jól látható, hogy a barcelonai olimpia Soling-bronzérmese, a brit Lawrie Smith mennyivel előzte meg a 7. helyezettet a  dragonvébé utolsó futamán Melbourne-ben. Fél méterrel. Csakhogy ez a fél méter világbajnoki címet ért, miután Markus Wieser elképesztően rosszul ment, és éppen ebben a futamban produkálta a kiesőjét.

A szél valahogyan csak nem akart fújni, így aztán eléggé összevissza eredmények születtek, és hat nap alatt mindössze öt futamot rendeztek. A nagy zűrzavarban Markus Wieser és csapata jó átlagot hozott, és rengeteg ponttal vezetett a záró szombati nap előtt. Csakhogy: a világbajnokságon az öt futam után még nem volt kieső, így némi fejszámolás kellett a hatodik futam előtt. Ez a következőt mutatta: ha Wieser Lawrie Smith előtt fut be, ő a világbajnok. Ha netán Lawrie Smith megveri őt, akkor csak az a lényeg, hogy a brit csapat ne végezzen jobban, mint hatodik.

Így azután mindenki párosversenyre számított. A német párosverseny-bajnok és Amerika Kupa tapasztalattal rendelkező taktikus, a brit pedig egyenesen párosversenyben nyerte olimpiai bronzérmét. Wieseréknek a rajtnál fogniuk kellett volna a Petticrow-főnök Tim Tavinorral felálló hajót, és zavarni, zavarni, zavarni...

Ehelyett nem történt semmi. Markus elengedte a briteket, kicsit felettük, középtájt rajtolt. A 4-5 csomós szélben azok jártak jól az első kreutzban (ismerjük ezt a Balatonról is jól!), akik egy kicsit lejjebb voltak. Smithék történetesen éppen elmentek az élbollyal, áthúztak a mezőny előtt keresztbe, Markus pedig bekeveredett a középmezőnybe, ahonnan soha többet nem jött ki.

Most már csak az volt a kérdés, hogy meglesz-e a hatodik hely a briteknek, akik ennél kicsit hátrébb vitorláztak. Ám végül hallatlan szívóssággal feljöttek, és a képen látható fél méterrel legyőzték a hetediket. Mit lehet ehhez hozzátenni? Legfeljebb annyit, hogy érthető, hogy Tim Tavinor gratuláló e-mailemre csak két nap késéssel válaszolt. "Bocs" - írta "kicsit elhúzódott az ünneplés". Minden elismerésünk, mi is így tettünk volna.

A dragoncirkusz most visszajön Európába, folytatódik a tavaszi szezon (Cascais, Cannes, Douarnenez), azután EB Németországban és Gold Cup Belgiumban. Mi pedig lassan elkezdhetünk a saját szezonunkra gondolni. Ami egy jó hírrel indul: valószínűleg hamarosan új Dragon érkezik a Balatonra, közvetlenül a Petticrows műhelyből. 

2011. január 11., kedd

Újra csak Wieser

Nem szeretnék a jós szerepében tetszelegni, de az első három futam után a szerintem legesélyesebb Markus Wieser vezet az ausztráliai dragon-világbajnokságon. Ahogyan az várható volt, az előversenyen csak próbálgatta az új hajót, amely már egy Petticrows. Ez megér egy külön misét is: a Royal Dragon kísérlete arra, hogy belépjen a dragonpiacra, ezennel csődöt mondott. Nem azért, mert annak idején hevesen támadták őket hajóik állítólagos szabálytalanságai miatt, hanem azért, mert a Transbunker-csapat, eddigi hűséges hívük, éppen a legnagyobb ásznak, Markus Wiesernek vett Petticrows hajót.

A vébén eddig meglehetősen kusza futamokat futottak. A meteorológia és a várakozások ezúttal is csődöt mondtak. A szokásos melbourne-i meleg (gondoljunk csak a jövő héten kezdődő Austral Open teniszversenyre, ahol szokás hőgutától sújtva letámolyogni a pályáról) helyett a kontinensnyi ország beszorult két alacsony nyomású légtömeg közé (a keleti partvidékitől van ugye az árvíz), délről pedig egy magas nyomású légtömeg gátolja meg a levegőmozgásokat. Így aztán a várt 16-20 csomós termikus szél és száraz meleg helyett esik az eső, és alig-alig fúj a szél.


Eddig mind a három futamot más nyerte. Az elsőt a brit Lawrie Smith (hajójában Tim Tavinorral, aki a Petticrows műhely főnöke, és tavaly nálunk is járt). A másodikat egy helyi vitorlázó, aki 15 éve nem ült dragonban! A harmadikat pedig a Transbunker-csapat harmadik embere, az orosz Evgen Braslavets, aki az EB-n 12. lett, de megnyerte a harmadik futamot.

Mindez azonban semmit sem számít, mert mindenki óriási szórással ment. Wieser helyezései: 9, 5 és 6 - ezzel (kieső nélkül) a svéd Martin Palsson előtt (ő is nyert egy futamot Kenesén) öt ponttal áll. Jellemző vitorlázására, hogy eddig minden futamban fel tudott jönni, a harmadikban például az első kreutz-bóját a 22. helyen vette.


Mindettől függetlenül még bárki nyerhet, elvileg nyolc futamra írták ki a versenyt. Benne van a pakliban, hogy az ausztrál Richard Lynn vagy a dán Lars Hendriksen viszi haza a trófeát, de még a Müller-Hoesch-Lipp hajót sem szabad leírni. Holnap szabadnap, aztán szombatig folytatódik a regatta.

2011. január 8., szombat

Hogyan vegyünk dragont? - (2) Hol keressük?

Ha már tudjuk, hogy milyet is szeretnénk (lásd a korábbi bejegyzést), akkor jöhet a tényleges hajó kiválasztása. Az eladó magyar hajókat megtalálni a Magyar Dragon Szövetség honlapján,  de tudunk még néhány olyan hajóról is, amelyeket nem hirdettek meg, de gazdájuk fontolgatja már az eladást. Ha valaki itthon vásárol hajót, annak nem kell megküzdenie a külföldről behozott dragonok lelkes gazdáira váró meglehetősen bürokratikus procedúrával, amelyet semmiképpen sem szabad alábecsülni. 


A hazai készletben találunk kiélezett versenyhajót, kiváló minőségű, gyönyörű teakdeckkel ellátott dragont és korábbi évjáratokat is.


Aki másra vagy szélesebb választékra vágyik, az mindent megtalál az interneten. Kiindulásnak ajánlom a Nemzetközi Dragon Szövetség (IDA) honlapját, ez mindenképpen orientálhat. Feltétlenül nézzük meg a Petticrows oldalát. A Petticrows ma a legsikeresebb dragonépítő műhely, néhány hajót  leszámítva minden élvitorlázó Petticrows-hajókkal megy. A profik között nagyon sokan úgy cserélgetik a hajóikat, mint az autókat: vesznek egy újat, leadják a régit...


Ezek a leadott hajók is megjelennek a cég kínálatában. A Burnham-on-Crouchban található cégtől vásárolva még az is előnyös, hogy a műhelyben átnézik a hajókat, kijavítják a kisebb hibákat, kicserélik a kopott köteleket, megfáradt szerelvényeket. A cég kínálatában persze megtaláljuk az új hajókat is, érdemes ezt is áttekinteni, hiszen így képet alkothatunk magunknak az árakról.


Nagy-Britannia persze messze van, és az árhoz mindenképpen hozzá kell számítanunk a szállítás költségét is. Ha traileren tudjuk hazahozni a hajót, az a legolcsóbb megoldás, de az autópálya és különösen a kompok díja ugyancsak megtoldja a kialkudott összeget.


Érdemes tehát közelebb is körülnézni: én Németországot ajánlom. A németek rendelkeznek a legnagyobb dragonflottával, és tapaszatalataim szerint az árképzésük is reális. Tekintettel arra, hogy a dragonoknak jó látható piaca van, előbb vagy utóbb mindenki kénytelen az elfogadott árszínvonalhoz igazodni. Persze nemcsak a német, hanem az osztrák és a svájci honlapon is érdemes egy kicsit keresgélni...


Bárhol is találunk magunknak kedves példányt, a döntés előtt alaposan szemügyre kell vennünk a hajót. Hogy mit is nézzünk meg, milyen tényezők befolyásolják az árat és az alkupozíciónkat, arról majd legközelebb.

2011. január 6., csütörtök

A dragon ászai Ausztráliában

Hétfőn kezdődik Melbourne-ben a dragon világbajnokság. Kedvenc hajóosztályunk ászai jelenleg az ausztrál bajnokságon mérik össze tudásukat: felkészülés gyanánt. Ott van mindenki, aki számít: a kétszeres Európa-bajnok Markus Wieser, a Kenesén harmadikként végzett, de világranglista-első orosz Loginov, a 2007-es világbajnok Tommy Müller (Vinci Hoesch-sel), a dán Hendriksen, és még sorolhatnánk. Akit részletesen is érdekelnek a történések, megtalálja a vb honlapján.


Az viszont szívet melengető, hogy noha Ausztrália kétségtelenül nagyobb hatalom a vitorlázásban, mint mi vagyunk, mégis éppen annyi külföldi hajó utazott a déli féltekére, mint ahányan a tavalyi kenesei EB-re. Mintegy ötven hajó, ehhez még hozzájön 25 ausztrál - így jön ki a 75 csapatból álló mezőny.


Egyébként nem tudom, hogy feltűnt-e valakinek, de Markus Wieser nemcsak az EB-t és a német Grand Prix-t nyerte meg tavaly, de a német Yacht magazin támogatásával megrendezett német bajnokok bajnokságát is. Méghozzá nem akárkik előtt: olimpikonok, matchrace-specialisták (Sven Mohr és Karol Jablonski) is indultak a hamburgi Alsteren LaserSB3 hajókkal megrendezett versenyen. Ez is azt mutatja, hogy nagyon téved, aki lekicsinyli a dragonmezőny vitorlástudását.
Markus Wieser az EB-n
Az ausztrál bajnokságon a mai napig hat futamot bonyolítottak le, ha minden jól megy, pénteken még kettőt rendeznek. Eddig Tommy Mülleréknek ment a legjobban, öt ponttal vezetnek az őket követő Hendriksen, Loginov és a többiek előtt. Markus Wieser egyelőre új hajóját próbálgatja - bár egy futamot megnyert, több futamról kiállt vagy el sem indult. Az is valószínű, hogy itt még senki sem mutatja meg igazi erejét. Vinciék előtt ott lebeghet az EB: Vinci ugye megnyerte a magyar bajnokságot, azután az EB-n már semmi sem sikerült...