Nem is kérdés, hogy az EB után új irányba kell elindulnia a balatoni dragonflottának. Öt éven át stratégiánkat egyértelműen az EB és a nemzetközi szereplés sikere határozta meg. Szerintem jól vizsgáztunk, nemzetközi szinten komolyan vesznek minket, és a hazai vitorlás társadalomban is meghatározó presztízst értünk el.
Szerintem ezzel vége a gyerekkornak. Ifjúvá cseperedtünk, és fontos elgondolkodni azon, hogy "mik leszünk, ha nagyok leszünk". Sokan úgy érezték, hogy ezzel kifulladt a fejlődés, tavaly ősszel egyszerre négy-öt hajó került eladósorba. Már-már én is osztani kezdtem a pesszimista véleményeket.
Csakhogy. Az elmúlt két hónapban két új versenyhajó megvásárlásáról szereztem tudomást. Sőt - magamról is tudom, hogy folyamatosan keressük az új, megfelelő Fjord-utódot. Úgy tűnik tehát, hogy az erőfeszítések nem voltak hiábavalóak, az osztály él, és a márciusi taggyűlésen el kell döntenünk, hogy merre megyünk tovább.
Erről szeretnék az elkövetkező napokban majd néhány gondolatot megosztani veletek. Szerintem két stratégiának lehet létjogosultsága.
1. Az "expanzív", előremenekülő stratégia.
Ennek az a lényege, hogy az EB nyomán megszerzett erőforrásokat (nemcsak anyagi, hanem "humán" erőforrásokra is gondolok, tehetséges vitorlázókra, kapcsolatokra, lelkesedésre, szervezési tapasztalatokra) arra használjuk fel, hogy a dragonflotta egyfajta "klubként" támogassa a flotta egységesülését. A "profiknak", az első három hajónak sok minden adott ahhoz, hogy elhúzzanak a flotta zömétől. Külföldi versenyek, tapasztalatok, profi mancsaftok. Ha viszont leszakítják a mezőny zömét, sem nekik, sem nekünk, többieknek nem lesz már élmény ellenük versenyezni. Ezért az osztály szervezetének kell gondoskodnia kiegészítő lehetőségekről. Ilyenek:
- rendszeres edzések, Dragon Klinika
- saját pályaversenyek
- több vonzó program
- lehetőség az utánpótlás beépítésére (elsősorban a saját gyermekeinkre gondolok, de sok fiatal néz áhítattal a klubokban is ezekre a hajókra)
- legénység- és kormányoscserékkel optimalizáljuk a résztvevőszámokat a balatoni versenyeken
- teremtsünk lehetőséget a külföldiekkel való versenyzésre azok számára is, akiknek a hajója erre nem alkalmas
- a klasszikus flotta segítése - ez elhagyhatatlan!
- a szponzori és hirdetői érdeklődés fenntartása.
Milyen eszközöket látok erre?
- Saját eszközpark létrehozása és használata: motoros, szövetségi tréler, vhf-rádiórendszer.
- "Szoftver": néhány vizsgázott versenyrendező, motorosvezető, akikkel könnyen megrendezhető egy-egy verseny, edzés, a klubok kis segítségével.
- Erőteljes kommunikáció befelé és kifelé.
- Egy újabb világverseny előkészítése 5-6 éven belül.
- "Csereversenyek" külföldi klubokkal - Ausztria, Bajorország jöhet szóba.
Az expanzív stratégia az EB-n megszerzett tartalékok egy részének felhasználásával jár. Ami még ennél is fontosabb, nem működik akkor, ha csak egy háromtagú elnökség próbálja irányítani. Kell hozzá néhány projekt-team, akik egy-egy eseményt (persze az elnökség koordinációja mellett) felvállalnak, megszerveznek, lebonyolítanak.
Első körben ennyit, várom a kommenteket.